Kutatók éjszakája 2021
Kémia grammokban és millió tonnákban
- A rendezvény típusa: Csak személyes jelenléttel látogatható
- A rendezvény időpontja: 2021. szeptember 24. 17:30-18:30
- A rendezvény helyszíne: BME, CH épület CHMax előadó
- A jelentkezés helyszíne: Regisztrciós link hamarosan!
- Szervező intézmény(ek): BME VBK, Kémiai és Környezeti Folyamatmérnöki Tanszék
- Programfelelős: Prof. Dr. Mika László Tamás
- Előadó(k): Prof. Dr. Mika László Tamás
- Regisztráció, létszámkorlát szükséges-e: Igen, Nem
- Covid igazolvány szükséges-e: Igen (maszk viselése ajánlott)
Szinopszis, összefoglaló, programterv
Mika László Tamás: egyetemi tanár, tanszékvezető, vegyészmérnök oklevelét 2000-ben a Veszprémi Egyetemen, summa cum laude minősítésű Ph.D fokozatát 2010-ben az ELTE-n szerezte. 2012-től óta BME, VBK, Kémiai és Környezeti Folyamatmérnöki Tanszékének oktatója, a Katalitikus Eljárások Kutatócsoportot vezetője. Kutató évei során több külföldi intézményben (Forschungszentrum Karlsruhe, BayerMaterialScience Leverkusen, City University of Hong Kong) dolgozott vendégkutatóként.
Mindennapi életünk szinte elképzelhetetlen a javaink jelentős részét előállító vegyipar nélkül. A világ növekvő energiaigénye mellett egyre több és több kémiai végterméket használ, a tüzelőanyagoktól kezdve, a műtrágyákon, polimereken át a gyógyszerekig és növényvédőszerekig. Más szóval nagyon nehezen találunk a környezetünkben olyan “dolgot”, amiben ne lenne jelen fosszilis forrásból származó szénatom, és/vagy az adott termék az előállítása során ne esett volna át valamilyen kémiai átalakításon. Életünk tehát kémia, azaz vegyiparfüggő.
Ennek az óriási szektornak azonban jelentős a környezetre gyakorolt hatása, melynek mérséklése és a vegyipar biztosnságosabb működésére érdekében született meg a zöld kémia koncepciója.
Az előadás során a zöld kémia szemüvegén keresztül betekintést nyerhetünk a vegyipari termelés kulisszáiba a grammos tételben előállított gyógyszerhatóanyagoktól kezdve a millió tonnás petrolkémiai termelésig.