Kutatók éjszakája 2021
Műszaki biokémia, avagy a rátáplálásos pékélesztő fermentáció
- A rendezvény típusa: Csak személyes jelenléttel látogatható
- A rendezvény időpontja: 2021. szeptember 24. 16:00-18:00; 18:00-20:00
- A rendezvény helyszíne: BME, F épület FE lépcsőház földszint "F labor"
- A jelentkezés helyszíne: REGISZTRÁCIÓ
- Szervező intézmény(ek): BME VBK, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék
- Programfelelős: Dr. Németh Áron
- Előadó(k): Dr. Németh Áron, Tóth Pál
- Regisztráció, létszámkorlát szükséges-e: Igen, összesen 30 fő, turnusonkánt 15 fő
- Covid igazolvány szükséges-e: Igen (maszk viselése ajánlott)
Szinopszis, összefoglaló, programterv
Dr. Németh Áron: egyetemi docens, munkáját a jogelőd Mezőgazdasági Kémiai Technológia Tanszéken kezdte. 2002-ben végzett biomérnökként Alkalmazott Biotechnológia Szakirányon, majd 2008-ban szerzett PhD fokozatot summa cum laude minősítéssel. Enzimes és mikrobiális technológiák fejlesztése, modellezése és léptéknövelése a fő kutatási és oktatási területe. 7 éve vezeti a Fermentációs Félüzemi Kutató csoportot.
Tóth Pál: doktoráns, Tanulmányait a Budapest Műszaki és Gazdasági Tudomány Egyetemen a Vegyész és Biomérnök Karán MSc gyógyszervegyész-mérnökként 2019ben fejezte be. Jelenleg a BME VBK ABÉT tanszéken folytatja doktori tanulmányait kozmetikai és étrendkiegészítő komponensek fermentációs előállításának vizsgálata címmel.
A látogatás során bemutatjuk, hogy az alaptudományok (kémia, biokémia, biológia) folymatai és jelenségei hogyan befolyásolják a termelő biotechnológiai folyamatokat. Milyen szabályozástechnikai trükkökkel lehet például rávenni a hétköznapi élesztőt, hogy alkohol helyett biomasszát termeljen vagy egy algát, hogy a napfény helyett ecetet egyen.
A laborlátogatás 1 rövid előadásból és a Kísérleti üzem körbejárásából, valamint egy kísérleti üzemi fermentor kipróblásából (szabályzás, mintavétel, mikroszkópozás) áll 2 turnussal.