Kutatók éjszakája 2023
3D nyomtatott mikrofluidikai megvalósítások - Nanovilág és bioérzékelők
- A rendezvény típusa: Csak személyes jelenléttel látogatható
- A rendezvény időpontja: 2023. szeptember 29. 15.00-15.40; 15.50-16.30
- A rendezvény helyszíne: BME V1 épület alagsor, BME ETT laboratóriumok; 1111 Budapest, Egry József u. 18.
- A jelentkezés helyszíne: REGISZTRÁCIÓ
- Szervező intézmény(ek): BME VIK, Elektronikai Technológia Tanszék
- Programfelelős: Borók Alexandra, Kovács Rebeka
- Előadó(k): Borók Alexandra, Kovács Rebeka
- Regisztráció, létszámkorlát szükséges-e: igen, turnusonként 15 fő
Szinopszis, összefoglaló, programterv
Borók Alexandra az Elektronikai Technológia Tanszék PhD hallgatója, plazmonikus nanokompozitok fejlesztésével foglalkozik. Gépészmérnöki BSc végzettségét 2016-ban szerezte, egészségügyi mérnöki MSc diplomáját pedig 2020-ban. Kutatási témái besorolhatók az anyagtudomány, a mikrofluidika és a plazmonika tudományterületeibe.
Kovács Rebeka az Elektronikai Technológia Tanszék PhD hallgatója. Biomérnöki BSc és Egészségügyi mérnöki MSc végzettséggel rendelkezik. Doktori kutatásának témája a lokalizált felületi plazmonrezonancián alapuló bioszenzor fejlesztése.
Hogyan kapcsolódik a biológiai minták vizsgálata a villamosmérnöki és gépészeti tudományokhoz? Mik a mikrovilág törvényszerűségei? Ezekre és még sok érdekes kérdésre kaphatnak választ a résztvevők. A mikrofluidikai rendszereket elterjedten alkalmazzák az orvosi, biológiai és kémiai kutatások területén, mert segítségükkel hordozható, kis méretű diagnosztikai eszközöket kaphatunk. A mikrofluidikai eszközök hagyományos gyártási technológiáival szemben a 3D nyomtatást kis anyagköltség, rövid gyártási idő és széleskörű alapanyag használat jellemzi. Alkalmazásával lehetőség nyílik komplex csatorna-rendszerek megvalósítására, akár háromdimenzióban is. A laborlátogatás során bemutatjuk hogy mi is a mikrofluidika, hogyan alkalmazzuk az additív gyártást a mikrofluidikai eszközök kialakítására, és megmutatunk néhány alkalmazási példát is.