Tervezet: A madarak lábában meglepően hatékony rendszer alakult ki a környezet felé történő hőveszteség minimalizálására. Az ellenáramú hőcserélő egy olyan rendszer, ahol a két áramló közeg áramlási iránya ellentétes egymással és ezáltal jelentősen hatékonyabb a hőcsere, mint a más struktúrájú rendszerekben. Az előadással és a hozzá bemutatott, középiskolás TDK munka során elkészített kísérlettel igyekszem átadni ennek az evolúciós vívmánynak a működését középiskolások számára is érthető módon. Az előadásban szó lesz még az ellenáramú hőcsere jelenségéről általánosan, valamint annak további előfordulásairól a természetben, illetve a köznapi életben. Az előadás hozzásegít a hőátadás különböző módjainak megismeréséhez, az elmélet és gyakorlat összekapcsolásához, illetve a biológiai rendszerekből szerezhető inspirációk köznapi alkalmazásaihoz.