A blokklánc alapú elosztott főkönyvi rendszerek (Distributed Ledger Technology, DLT) egyre több gazdasági területen jelennek meg, mint a “hiperösszekötött” gazdaság szervezetközi együttműködéseinek támogató platformja. A DLT-k a résztvevők számára különösen megbízható, megosztott közös főkönyvet biztosítanak a blokklánc konstrukción keresztül; az ún. okos szerződésekkel programozhatóság pedig az együttműködés szabályainak transzparenciáját biztosítja minden résztvevő számára.

Az utóbbi években szinte az összes nemzeti és nemzetközi központi bank aktívan vizsgálja egy új, központi banki kibocsátású pénzeszköz, a digitális jegybankpénzek (DJBP; Central Bank Digital Currency, CBDC) bevezetésének lehetőségét. A szimpózium bemutatja, hogy várhatóan milyen új, innovatív, és sokszor diszruptív lehetőségeket fognak megnyitni a DJBP-k a jövő szervezetközi együttműködéseiben - a BME és a Magyar Nemzeti Bank kutatási együttműködésének keretében kifejlesztett, CBDC rendszer és erre épülő ipari IoT szolgáltatások prototípusain keresztül.

Az innovációs lehetőségek mellett rámutatunk néhány kulcsfontosságú DLT műszaki tervezési kihívásra és azok a BME-n is aktívan kutatott megoldási lehetőségeire, mint a teljesítményre tervezés, az elosztott főkönyv tartalmi helyességének biztosítása és a munkafolyamatok blokklánc-támogatásának automatizált megvalósítása.

Részvételi szándékukat kérjük, jelezzék előre a következő regisztrációs űrlapon: https://forms.gle/xawt1yEVFVqSUThf6